WIADOMOŚCI SPORT OGŁOSZENIA LIGA TYPERA
Wiadomości

100 Ton - wyjątkowy wernisaż rzeźbiarski w Szklarskiej Porębie

Od 08-09-2018 : 21:57

W Szklarskiej Porębie powstała niezwykła, monumentalna rzeźba. To przeszło - 100-tonowy blok granitowy, osadzony na czterech granitowych stopach. Dzieło powstało w ramach Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego.

 Aby osadzić blok na stopach trzeba było owe 100 ton podnieść na wysokość 130 cm. Całość tworzy rzeźbę , której pomysłodawcą jest znany rzeźbiarz Zbigniew Frączkiewicz. Stojący w dawnym wyrobisku Wiciarka monument będzie jednym z punktów szlaku granitowego , który w następnych latach powstanie w mieście pod Szrenicą. Stopy z izerskiego granitu wykonane zostały podczas pleneru, przez artystów z Czech i Polski. Wśród nich są artyści mieszkający w Szklarskiej : Grzegorz Pawłowski i Maciej Wokan. .

Inspiracją do powstania projektu "100 Ton" stał się blok - bryła granitowa o takim ciężarze, znajdująca się w lesie, w nieczynnym wyrobisku, 3 km od centrum Szklarskiej Poręby. Według lokalnych informacji kamień ten wydobyto w latach 50 - tych ubiegłego wieku, z przeznaczeniem na rzeźby przed budowanym wówczas w Warszawie Pałacem Kultury i Sztuki. Obecnie stoi na malowniczej polanie w sercu gór Izerskich. Zbigniew Frączkiewicz podkreśla, że od chwili kiedy go ujrzał w latach 80 - tych ubiegłego wieku stał się jego rzeźbiarska obsesją , fascynując skalą i energią. 

Kolejnym etapem projektu 100 TON będzie utworzenie w 2019 r. szlaku granitowego wiodącego m.in. przez Kamienny Krąg, granitowy kościół  pw. Maksymiliana Kolbego, granitowy kościół p.w. Bożego Ciała, obok budynku  Poczty Polskiej z granitowym wystrojem elewacji, poprzez pracownie artystów działających na terenie Szklarskiej Poręby, następnie przez wyrobisko funkcjonującego kamieniołomu  firmy  IZER GRANIT  do usytuowanego w lesie obiektu 100 TON.| 1114 |

KOMENTARZE

Nick:
Treść:
Wpisz wynik działania
( 2 + 4 ):
WIADOMOŚCI SPORT OGŁOSZENIA LIGA TYPERA
do góry