WIADOMOŚCI SPORT OGŁOSZENIA LIGA TYPERA
Wiadomości

Taksówkarzem być - czy to się jeszcze opłaca?

Od 04-08-2018 : 09:49

Zastanawiałeś się kiedyś, ile taksówek jeździ po naszym kraju? Ze zgromadzonych przez Business Insider Polska danych wynika, że po samej Warszawie porusza się 11,5 tys. taksówek, a to tylko o 2 tys. mniej niż w Nowym Jorku, który jest od stolicy Polski ponad 2 razy większy i liczy sobie 6 razy więcej mieszkańców. I choć klientów taksówkarzom nie brakuje, to czy aby na pewno biznes ten się jeszcze opłaca?

Jak zostać taksówkarzem?

Jednym z podstawowych wymagań, jakie trzeba spełnić, jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. Ponadto osoba chcąca zostać kierowcą taksówki musi mieć skończone 21 lat oraz powinna przedstawić zaświadczenie o niekaralności i braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu. Ale to nie wszystko. Przyszły taksówkarz musi też odbyć szkolenie i zdać egzamin z ruchu drogowego i topografii terenu, na którym będzie woził ludzi. Dopiero będąc w posiadaniu wszystkich tych dokumentów można starać się o wyrobienie właściwej licencji.

Ile to kosztuje?

Chcąc zostać kierowcą taksówki na same badania lekarskie, szkolenia oraz egzamin przyjdzie nam wydać kilkaset złotych. Do pracy niezbędny będzie też samochód, czyli podstawowe narzędzie pracy taksówkarza. Aby otrzymać licencję trzeba przedstawić dowód, że jest się uprawnionym do użytkowania pojazdu. Potem z kolei trzeba zaopatrzyć się w taksometr oraz kasę fiskalną. Koszty nabycia samochodu są różne bo wszystko zależy od tego, czy kupujemy go na własność, wynajmujemy czy bierzemy w leasing. Jeśli chodzi o kasę fiskalną i taksometr – to wydatek rzędu 2 tys. zł.

Nie można zapomnieć o pakiecie ubezpieczeń. Przyda się OC, AC, Assistance i NNW. W tym przypadku jednak trzeba liczyć się z dość dużymi kosztami. Nie da się ukryć, że kierowcy taksówek w Polsce traktowani są przez firmy ubezpieczeniowe po macoszemu. Nie ma dla nich korzystnych pakietów ubezpieczeniowych, a jeśli takowy uda się znaleźć to ze względu na dość duże ryzyko wzięcia udziału w kolizji lub wypadku, jakim obarczony jest taksówkarz, ubezpieczyciel żąda za niego horrendalnej opłaty. Inaczej jest za to na zachodzie Europy, gdzie istnieją firmy takie jak Taxi Insurer, oferujące pakiety typu Cheap Taxi Insurance. Jest to polisa dająca taksówkarzowi ochronę od wszystkich nieszczęśliwych zdarzeń, jakie mogą go spotkać na drodze, za atrakcyjną dla niego cenę. Mowa tutaj nie tylko o stłuczce czy wypadku, ale też sytuacji, gdy samochód odmówi posłuszeństwa lub zostanie skradziony.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.taxiinsurer.co.uk/taxi-insurance/.| 2134 |

KOMENTARZE

Nick:
Treść:
Wpisz wynik działania
( 4 + 8 ):
WIADOMOŚCI SPORT OGŁOSZENIA LIGA TYPERA
do góry