WIADOMOŚCI SPORT OGŁOSZENIA LIGA TYPERA
Wiadomości

Koncert zespołu z Litwy

Od Adam Spolnik 08-07-2018 : 12:31

Koncert w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie

Zespół „Troczanie” łączy pokolenia – występują w nim babcie, ich dzieci i wnukowie. Grupa wykonuje pieśni od patriotycznych po żartobliwe. W repertuarze ma też wiele tańców polskich oraz litewskich.

Polski ludowy zespół „Troczanie”, podobnie jak i liczne inne zespoły wokalno-taneczne na Wileńszczyźnie, powstał na fali odrodzenia polskości w październiku 1989 roku. Początkowo do zespołu uczęszczały same panie, po trzech latach dołączyli również panowie. Do lipca 1996 roku kierował zespołem znany muzyk Włodzimierz Saszenko, kapelą – Wiktor Kowalewski, między innymi autor kilku utworów o Trokach, starostą była założycielka zespołu – Zofia Czapkowska. Dziś kierownikiem artystycznym „Troczan” jest utalentowana muzyk Bożena Bieliak, starostą i organizatorem całego kolektywu oraz wszystkich wyjazdów koncertowych – Dinara Karaniewska. Kapelą kieruje Władysław Niedźwiedzki.

Zespół co roku bierze udział w festynie Kultury Polskiej rejonu trockiego „Dźwięcz, polska pieśni“ oraz w festiwalach zespołów Wilenszczyzny.  Śpiewa i tańczy na świętach plonu oraz uroczystościach poświęconych dniu miasta oraz świętom państwowym. Z chęcią wyjeżdża do Macierzy. Był gościem X Jubileuszowego Festiwalu Polskich Zespołów Polonijnych w Rzeszowie, Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Festiwalu Chórów Polonijnych do Koszalina, Festiwalu Polskich Kresów w Mrągowie. „Troczanie“  byli również gorąco przyjmowani w Górze Śląskiej, Krakowie, Warszawie, Łodzi, Giżycku, Cieszynie, Białymstoku, Węgorzewie, Bielsko Białej, Szczyrku, Wiśle, Suwałkach, Siemiatyczach, Pułtusku, Sankt Petersburgu (Rosja), Dyneburgu (Łotwa), Mińsku (Białoruś).

Dziś zespół liczy około 35 członków.| 232 |

KOMENTARZE

Nick:
Treść:
Wpisz wynik działania
( 7 + 10 ):
WIADOMOŚCI SPORT OGŁOSZENIA LIGA TYPERA
do góry