WIADOMOŚCI SPORT OGŁOSZENIA LIGA TYPERA
Wiadomości

Pielęgnacja drzewek owocowych - bielenie

Od 03-07-2018 : 08:17

Bielenie drzew to bardzo ważny zabieg, który powinien zostać przeprowadzony w każdym sadzie. Wielu niedoświadczonych sadowników wykonuje go jednak nieprawidłowo, przez co zupełnie nie spełnia swojej funkcji.

 

Po co bielimy drzewa owocowe?

Mitem jest, że bielenie drzew owocowych wapnem niszczy larwy zimujących w korze owadów oraz zapobiega rozwojowi chorób grzybiczych. Pnie maluje się na biało po to, aby zabezpieczyć je przez uszkodzenie przez mróz. Zimą, w słoneczne dni, kora mocno się nagrzewa, przez co zewnętrzne tkanki drzewa pobudzone zostają do życia. Kiedy w nocy temperatura gwałtownie spadnie, powstają pionowe pęknięcia, kora odrywa się od pnia i tworzą się rany zgorzelinowe. Pobielone pnie odbijają część promieni słonecznych, przez co nie nagrzewają się tak bardzo, dzięki czemu pozostają w bezpiecznym uśpieniu, aż do wiosny.

Kiedy należy przeprowadzić zabieg bielenia?

Błędem jest bielenie drzew w marcu czy kwietniu. Bielenie drzew wczesną wiosną ma jedynie charakter estetyczny. Zabieg ten ma zabezpieczyć drzewa na zimę, dlatego należy wykonać go, zanim nadejdą największe mrozy, a nie kiedy ustąpią. Najlepszym momentem na malowanie pni drzew na biało, jest druga połowa grudnia. Jeśli wapno zostanie zmyte przez deszcze, czynność tę możemy powtórzyć 2-3 razy, najpóźniej w lutym. Nanosząc wapno na pień, szczególnie dokładnie należy to zrobić od strony południowej i zachodniej, ponieważ ta część jest najbardziej narażona na nagrzewanie.

Czym bielić drzewa owocowe?

Do bielenia drzew w swoim ogrodzie możemy użyć gotowych preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych lub samodzielnie przygotować mleko wapienne. Wystarczy połączyć 2 kg wapna palonego z 10 litrami wody. Niektórzy sadownicy dodają to tego roztworu około 10% farby emulsyjnej, aby zwiększyć jego odporność na zmywanie przez deszcz. Tak przygotowaną mieszaninę, nanosimy na pnie drzew miękkim pędzlem o długim włosiu. Więcej na temat bielenia i pielęgnacji drzewek owocowych przeczytasz tutaj: https://budujesz.info/drzewa-owocowe/

 

 | 714 |

KOMENTARZE

Nick:
Treść:
Wpisz wynik działania
( 9 + 10 ):
WIADOMOŚCI SPORT OGŁOSZENIA LIGA TYPERA
do góry