WIADOMOŚCI SPORT OGŁOSZENIA LIGA TYPERA
Wiadomości

Trzy seniorki nie dały się oszukać

Od KMP JG 16-05-2018 : 08:18

Dużym rozsądkiem oraz przytomnością umysłu wykazały się 3 mieszkanki powiatu jeleniogórskiego w wieku od 69 do 86 lat, które nie dały się oszukać. Kobiety otrzymały telefon od osób podających się za policjanta, prokuratora oraz członka rodziny , którzy oferowali im pomoc przy załatwianiu formalności związanych z fikcyjnymi wypadkami samochodowymi w zamian za gotówkę od 30 do 40 tysięcy złotych. Policja apeluje o nie przekazywanie obcym żadnych pieniędzy, a także o nie wpuszczanie osób nieznanych do mieszkań. O podejrzanie zachowujących się osobach lub telefonach należy niezwłocznie powiadomić policję.

 

14 maja 2018 roku około godziny 10.50 trzy mieszkanki powiatu jeleniogórskiego w wieku od 69 do 86 lat otrzymały telefon jedna od policjanta, druga prokuratora , a trzecia od członka rodziny, którzy oferowali im pomoc przy załatwieniu formalności związanych z fikcyjnymi wypadkami samochodowymi w zamian za gotówkę od 30 do 40 tysięcy złotych. Na szczęście osoby te nie dały się oszukać.

 

W związku z powyższym prosimy wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje, które przyczynią się do ustalenia i zatrzymania oszustów o kontakt z Wydziałem Kryminalnym KMP w Jeleniej Górze ul. Armii Krajowej 22 , II piętro osobiście bądź telefonicznie – nr. 75/75-20-199 lub na nr alarmowy policji 997.

 

Pamiętajmy! Ani Policja ani Prokuratura nie działa w ten sposób i nie dzwoni , w celu otrzymania pieniędzy.

 

 Działalność oszustów polega na wyłudzaniu pieniędzy od samotnie mieszkających starszych osób.  Przestępcy po wybraniu ofiary dzwonią do niej i przedstawiają się jako ktoś z rodziny. Potrafią tak manipulować prowadzoną rozmową, iż to osoby poszkodowane same dostarczają im niezbędnych informacji dotyczących np. tego (z kim mieszkają, gdzie przebywa rodzina, czy posiadają jakieś kosztowności, kiedy są w domu, jak maja na imię poszczególni członkowie rodziny itd.) Zmienionym głosem podają się np. za wnuczka, zięcia który znajduje się w trudnej sytuacji rodzinnej, finansowej, życiowej i prosi o pomoc. Często gdy poszkodowanym głos wydaje się podejrzany, usprawiedliwiają to chorobą, lub przeprowadzonym zabiegiem medycznym. Gdy domniemany wnuczek ma się zjawić po pieniądze dzwoni, że nie może przyjechać z bardzo ważnych powodów, choroba, szpital, wyjazd itd. Ale w zamian przyśle zaufanego kolegę. Zjawia się podstawiony kolega, który odbiera gotówkę i oczywiście nigdy więcej się nie pojawia. Przestępcy czasami telefonując drugi raz podają się za policjantów, wmawiają potencjalnej ofierze fakt, że Policja może zatrzymać sprawcę dopiero po przekazaniu pieniędzy. Tłumaczą, że przyślą „policjantów” w cywilnych ubraniach po pieniądze.

 

Policja ostrzega przed takimi zachowaniami. Przestępcy żerują na naiwności ludzi i wykorzystują do tego procederu przede wszystkim osoby starsze. Dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego regionu by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Nie odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wydawać gotówki, i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym. Nie wpuszczać do domu ankieterów, akwizytorów lub innych podejrzanie zachowujących się osób. Za każdym razem oddzwonić do krewnego na znany numer. Skontaktować się z kimś z rodziny w celu potwierdzenia takiego zdarzenia.

O wszelkich podejrzanych telefonach należy bezzwłocznie informować Policję pod nr 75 / 7524011 lub w całym kraju 997 i 112.

 

podinsp. Edyta Bagrowska| 887 |

KOMENTARZE

Nick:
Treść:
Wpisz wynik działania
( 7 + 8 ):
WIADOMOŚCI SPORT OGŁOSZENIA LIGA TYPERA
do góry