WIADOMOŚCI SPORT OGŁOSZENIA LIGA TYPERA
Wiadomości

Jelenia Góra : Poziom bezrobocia wynosi zaledwie 3,3%

Od UM JG 11-05-2018 : 08:34

Podsumowano wskaźniki dotyczące rynku pracy na koniec kwietnia br., to znaczy na koniec okresu, kiedy poziom bezrobocia jest jeszcze relatywnie wyższy, bowiem nie ma otwartych frontów robót budowlanych, które chłoną sporo pracowników, także z niższymi kwalifikacjami, do prac pomocniczych.

 

Okazuje się, że pomimo niesprzyjającego dla zatrudnienia terminu poziom bezrobocia w Jeleniej Górze jest wyjątkowo niski – w mieście wynosi dokładnie 3,3 %. Przeciętnie w Polsce – 6,6 %, na Dolnym Śląsku 5,8%, w powiecie ziemskim – 9,2 %. Jelenia Góra na tym tle wygląda zdecydowanie najlepiej.

Dokładniejsze analizy potwierdzają tę konstatację – ogółem w mieście zarejestrowano niewiele ponad tysiąc (1.097) osób pozostających bez pracy, w tym 203 – z prawem do zasiłku.

Interesująca jest też struktura grup bezrobotnych. W mieście pozostają bez pracy 82 osoby w wieku 18 – 24 lata (co oznacza, że nowi absolwenci w zasadzie znajdują zajęcie), ale aż 194 osoby są bez pracy, mimo posiadania wykształcenia wyższego. Można to odczytywać jako efekt poszukiwania dla siebie możliwie lepszego zajęcia, nawet jeśli przejściowo zainteresowany nie ma żadnej pracy. Tradycyjnie największa grupa bezrobotnych (odpowiednio 268 oraz 275 osób), to pracownicy z wykształceniem zawodowym i gimnazjalnym oraz niższym, co wskazywałoby, iż brak formalnych kwalifikacji jest także jedną z przeszkód w znalezieniu odpowiadającego sobie zajęcia.| 630 |

KOMENTARZE

Nick:
Treść:
Wpisz wynik działania
( 4 + 6 ):
WIADOMOŚCI SPORT OGŁOSZENIA LIGA TYPERA
do góry