WIADOMOŚCI SPORT OGŁOSZENIA LIGA TYPERA
Wiadomości

"Marysieńka" zaprasza do Term

Od Robert Kotecki 08-05-2018 : 15:39

Przez blisko 40 lat była jedną z ikon cieplickiego Parku Zdrojowego. Kolejne 7 lat przeleżała w magazynie. Od dziś stoi w nowym miejscu, na skwerku przed Termami. Mowa o rzeźbie kobiety, popularnie zwanej "Marysieńką".

Wykonana z żeliwnego odlewu rzeźba nagiej kobiety to dzieło Stanisława Brodziaka. Pochodzi z lat 60. ubiegłego stulecia. Przez lata była ozdobą fontanny przed pawilonem Edward.  Choć według zamysłu autora przedstawiać miała bezimienną kobietę, Ciepliczanie niemal natychmiast ochrzcili ją imieniem "Marysieńki".

Rzeczywiście żona zwycięzcy spod  Wiednia, króla Jana III Sobieskiego - Maria Kazimiera d`Arquien począwszy od roku 1686 kilkakrotnie odwiedzała Cieplice, więc nazwa bardzo szybko się przyjęła i utrwaliła.

Ulubiona przez ciepliczan i kuracjuszy rzeźba nie pasowała jednak do koncepcji rewitalizacji Parku Zdrojowego, który w założeniu miał odzyskać wygląd z XIX wieku. Dlatego w 2011 zniknęła ze swojego miejsca i na siedem lat trafiła do magazynu w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych. Tam przeszła w końcu renowację. 

Ciepliczanie o swojej Marysieńce nie zapomnieli. Stowarzyszenie Miłośników Cieplic od lat prowadziło starania aby rzeźbę ponownie wyeksponować. Cieplicka radna Anna Bałkowska składała w tej sprawie interpelacje do prezydenta Jeleniej Góry. 

Tak więc od dziś "Marysieńka" zaprasza gości do cieplickich Term.| 1685 |

KOMENTARZE

Nick:
Treść:
Wpisz wynik działania
( 7 + 10 ):
WIADOMOŚCI SPORT OGŁOSZENIA LIGA TYPERA
do góry